اگر بدانید تلفن سانترال تحت شبکه (ویپ) چیست و چه امکاناتی را برایتان به ارمغان می آورد هرگز به سراغ سانترال های آنالوگ نخواهید رفت.

VoIP (ویپ) جایگزین قدرتمند سیستم های تلفن سانترال پاناسونیک

ویپ چیست؟

ویپ (VoIP) یکی از فناوری‌هایی است که در سالیان اخیر، توانسته ارتباطات تلفنی را در کسب‌ و کارهای مختلف، دچار تحول کند. همین یک جمله کافیست تا توجه و کنجکاوی افراد زیادی به این تکنولوژی، جذب شود. با این وجود، تعریف و ماهیت ویپ هم‌چنان برای بسیاری از افراد، مجهول و ناشناخته باقی مانده است.
ارتباطات تلفن درست و اصولی، یکی از ارکان موفقیت هر کسب و کاری محسوب می‌شود. امروزه پروتکل انتقال صدا در بستر اینترنت (VoIP) در حال تبدیل شدن به یک قانون طلایی در ارتباطات مدرن است. به زبانی ساده، این فناوری اثبات شده، به کاربران امکان می‌دهد تا با وصل شدن به اینترنت، اقدام به برقراری تماس‌های تلفنی نمایند.

مطلب فوق قسمتی از محتوی وب سایت ایده آل گستر به آدرس https://blog.idehal.org/what-is-voip بود که میتواند مخاطبان بسیاری را به گمراهی بکشاند. در ادامه مطلب همراه ما باشید…

 

تلفن سانترال تحت شبکهبزرگترین باور اشتباه رایج درباره VoIP که در اکثر سایت های اینترنتی و شبکه های اجتماعی به چشم می خورد این است که سیستم VoIP به اینترنت وابسته هست و در صورت قطع شدن یا مختل شدن اینترنت سیستم تلفنی از کار می افتند.
این دیدگاه اشتباه از دو رویکرد متفاوت سرچشمه می گیرد. اول اینکه عدم شناخت کافی و نگاه سطحی به ترجمه (VoIP: Voice Over Internet Protocol) که پروتکل اینترنت را بجای اینترنت ترجمه میکند و عبارت “انتقال صدا بر بستر اینترنت” را بجای “انتقال صدا مبتنی بر پروتکل اینترنت” تداعی میکنند. دوم اینکه برخی از فروشنگان کالا و خدمات تلفن های سانترال پاناسونیک به قصد فروش کالا و خدمات خود سعی در منصرف کردن صاحب کسب و کار از بهره مندی از سیستم تلفن سانترال تحت شبکه می نمایند و یک دغدغه و نگرانی بزرگ را در دل مخاطب ایجاد میکنند. آنها ادعا می کنند اگر اینترنت قطع یا مختل گردد تلفن سانترال ویپ قادر به برقراری تماس نیست و تماس های سازمانی از دست می روند.

در این خصوص به همین بسنده می کنم که بگویم حداقل های یک سیستم تلفنی ویپ، حداکثرهای سیستم تلفنی سانترال آنالوگ (پاناسونیک) را دارد. در واقع تلفن ویپ برای برقراری تماس های شهری با پرسنل درون سازمانی اصلا به اینترنت نیازی ندارد بلکه سیستم تلفن یکپارچه سازمانی در سازمانهایی که پراکندگی جغرافیایی دارند و از اینترنت برای برقراری ارتباط بین مراکز خود استفاده می کنند مستلزم وجود اینترنت هستند.

چه کسانی از ویپ بیزارند؟

ویپ این امکان را می دهد که بدون صرف هزینه های زیاد تمامی تماسهای سازمانتان را مدیریت و کنترل کنید. تجربه نشان داده که کارکنان سازمانها از بیم کنترل مکالمات و مدیریت تماس هایشان نسبت به استقرار تلفن های تحت شبکه موضع گیری می کنند.

از سوی دیگر با توجه به اینکه ساختار گوشی تلفن های تحت شبکه (IP Phone) با گوشی های آنالوگ متفاوت است کسانی که در برابر تغییرات و نو آوری ها مقاومت نشان می دهند از پیوستن به سیستم تلفنی ویپ پرهیز می کنند.

بخشی از امکاناتی که ویپ در اختیار شما قرار میدهد

این امکانات به دوبخش تقسیم می شوند
1- بدون نیاز به اینترنت
2- مبتنی بر اینترنت

در بخش اول می توان به امکانات زیر اشاره کرد:

 

پاسخگویی خودکار به تماس‌ها

هدایت تماس (Call forwarding)

نگه داشتن و انتقال تماس (Call hold and transfer)

ضبط مکالمات (Call recording)

پست صوتی (voicemail)

ترکیب شدن VoIP با سایر ابزارها

کنفرانس صوتی

کنفرانس تصویری

ویژگی موزیک انتظار

 

و در بخشی که نیاز به انترنت هست می توان به موارد زیر اشاره کرد

برقراری تماس داخلی بین شعب سازمان

برقراری تماس داخلی از طریق اپلیکیشن موبایل از بیرون سازمان

برقراری تماس از تلفن های سازمان از راه دور (بعنوان مثال شما در ترکیه هستید و از تلفن دفتر تهران با تلفن همراه یکی از مخاطبانتان تماس می گیرید و مکالمه تان را انجام می دهید: در این حالت تماس شما از جایی که هستید تا دفتر کارتان با اینترنت و از دفتر کارتان تا مخاطب از طریق شبکه مخابراتی کشور انجام صورت می گیرد.

سانترال ویپ
سانترال ویپ

مزایای سانترال ویپ

یکی از برترین ویژگی های سانترال ویپ نسبت به سانترال های پاناسونیک قابلیت توسعه پذیری آن می باشد.

هر چه سازمان بزرگتر شود هزینه توسعه سیستم تلفنی در سازمانی که از زیرساخت ویپ (VoIP) بهره مند است به نسبت سازمانی که از تلفن سانترال پاناسونیک استفاده می کند کاهش می باید.

همچنین سانترال های ویپ نرم افزاری به نسبت به سانترال های ویپ سخت افزاری از توسعه پذیری بیشتری برخوردار هستند.

ویپ استفاده از خطوط 4 رقمی، 5 رقمی، تلفن های اینترنتی و همچنین تلفن های سیپ مخابراتی (SIP- Phone) را آسانتر و ارزانتر در اختیارمان قرار می دهد.

اگر نیاز به توضیحات بیشتر دارید همکاران ما در شرکت فناوران آیریک مشتاقانه به شما مشاوره خواهند داد.


88841713-021

09121449391